Урок української літератури в 10 класі
Тема. Урок-діалог. Постать лідера (за оповіданням
Володимира Винниченка "Салдатики!")
Мета:
Ознайомити учнів із
багатогранністю творчості Володимира Винниченка; розкрити зміст та
ідейно-тематичну спрямованість оповідання «Салдатики!»; домогтись необхідності усвідомлення
дітьми своїх дій і думок у певних соціальних ситуаціях, зміцнення позитивних
якостей особистості вихованців, набуття ними навичок адекватної поведінки; вдосконалювати
комунікативно-організаторські здібностей учнів. Розвивати усне мовлення
школярів, їх вміння пов'язувати літературний процес з
історичними умовами, добирати матеріал для характеристики персонажів,
подій, будувати виступи. Формувати високі ідеали,
любов до літератури, а також стратегію дій лідера, соціальні, полікультурні, комунікативні компетенції.
Виховувати інтерес до українських митців
слова, патріотичні почуття, активну громадянську
позицію.
Тип уроку – розвиток зв'язного
мовлення.
Перебіг уроку
I.Оголошення теми, мети, визначення завдань уроку, мотивація
навчальної діяльності.
1.
Вступне слово вчителя.
Нова суспільно-політична ситуація, в яку
вступає наша країна, інноваційні зміни в
сучасній державній системі висувають нові вимоги до особистості лідера будь-якої
формації. Формування особистісних якостей успішного лідера передбачає не тільки
здобуття знань, а й перенесення набутих навичок спочатку – у середовище
ровесників, потім – у суспільство загалом. Багатим матеріалом, який може
послугувати цьому є твір Володимира Винниченка «Салдатики!», над змістом якого
будемо працювати на уроці.
2.
Робота з епіграфом.
Я – старшокласник!
Я – особистість творча.
Я – думаю, замислююсь.
Я – аналізую, висловлюю свої судження.
- Прокоментуйте поданий епіграф, визначте задачі
нашого заняття.
- Виходячи з теми, задач, визначте очікувані
результати нашої роботи («Дерево очікувань»).
Буду знати….
Буду вміти визначати…
Зможу використати…
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
1. Підготовлений учень робить невеличке
повідомлення(за матеріалом попереднього уроку).
Винниченко – літератор, політик, філософ. Його
творчість – яскраве і неповторне явище української літератури. «Кого
у нас читають? Винниченка. Про кого скрізь йдуть розмови, як тільки річ
торкається літератури? Про Винниченка. Кого купують? Знов Винниченка», - говорив
М. Коцюбинський.
Одну з найкращих сторінок його творчої спадщини
становлять оповідання – гостросюжетні, яскраві за своєю художньою формою,
пластичні, глибоко проникливі в людську психологію, розмаїті характеристиками.
Автор устами своїх героїв говорить про те, що
накипіло, що вистраждано. Він володіє талантом суворого спостерігача та оповідача.
Сюжети для своїх творів письменник брав із життя українських революційних сил,
торкався вічного і болючого питання про громадський обов'язок і особисте життя.
Адже почав він художню творчість в епоху соціальних потрясінь
— на початку ХХ століття. У літературі того часу теж ішли активні пошуки нового
шляху до художнього осмислення дійсності. Реалізм уже не задовольняв
вимогливого читача. «… імпресіонізм, примітивізм, натуралізм, чорт-біс, все, що може
найкраще обкреслити людину, давайте все сюди!» — устами свого героя
Олафа Стефензона заявляє В. Винниченко. І справді, ознаки всіх цих стилів
наявні у творах письменника, а найголовніша з них, — психологізм. Автор
намагається проникнути в найглибші закутки людської душі, показати складність
та неоднозначність характерів, причини вчинків. В оповіданні "Салдатики!"
(1903) письменник-політик показав, як з простого й непримітного селянина
народжується ватажок, розкриває психологію його лідерства.
2. Слово вчителя.
- А що ж таке лідерство? Словник дає таке
визначення:
Лідерство — це об’єктивне явище, що характеризує
стосунки між людьми в групі. Воно може виявлятися по-різному, але в кожній
соціальній групі завжди є людина, яка користується особливим авторитетом і
довірою більшості або всіх членів групи. Ця довіра виникає в результаті
особистих людських якостей, кваліфікації, ставлення до справи і людей. Людина,
яка має такий статус називається лідером.
3. Мозковий
штурм (робота в парах: один – генератор ідей, інший – критик.) «Лідер – це ...»
Учні працюють над продовженням речення «Лідер – це...».
Висловлюють свої думки, яким має бути сучасний лідер, доповнюють висловлювання,
остаточний варіант записується в зошити.
Лідер – один з членів соціальної групи, який
користується найбільшим авторитетом і довірою, на основі людських якостей,
кваліфікації, ставлення до справи і людей.
ІІІ. Основний зміст роботи.
1. Слово вчителя .
Саме у творах, присвячених соціальним зрушенням у
свідомості селянства, напередодні першої російської революції 1905 року,
Володимир Винниченко досліджує феномен метаморфози особистості, психологію
лідерства, взаємини особистості й маси та інші аспекти поведінки як колективу,
так і окремих людей. Автор показує не яким є герой, а що він відчуває і чому,
тобто подає «портрет душі» героя, або готує до сприйняття та оцінки його іншими
героями, читачем. Тим самим у кожному традиційному засобі зображення підкреслює
психологічні моменти. Щоб пересвідчитись у цьому, розглянемо композицію
оповідання «Салдатики!», охарактеризуємо героїв.
2. Повідомлення
учнів.
- Винниченко, як і багато інших відомих
письменників, не оминув теми визвольного руху на початку століття. В оповіданні
“Салдатики!” показано типову картину придушення селянського повстання. Оповідання
“Солдатики!” вперше вийшло окремим виданням за кордоном царської Росії в
Чернівцях під псевдонімом В.Деде. в цьому виданні твір не був датований а
відсутність рукопису у вітчизняних архівах не дає можливості точно встановити
час написання оповідання.
- Володимир Кирилович надав особливого значення
поширенню “Салдатиків!” серед народу. Твір нелегально привозили в Росію. Друге
видання здійснене 1906 року в Санкт-Петербурзі під тим же псевдонімом, а значно
пізніше друкувалося під прізвищем автора у Києві-Харкові в 1917 році, у Відні в
1919 році та включалося до видань творів різних часів.
3. Бесіда:
- Чому раптово збунтувалося село?
- Який колір, на вашу думку, автор обрав для
написання оповідання? (сірий).
Ось
ранок: «…сірий, холодний, мартовський ранок. Хмари темним, густим димом навили
над селом і незграбними величезними клубками низько повзуть кудись
далеко-далеко. Січе пронизуючий, тонкий дощик і сріблястим порохом вкриває хати
і землю, і жовто-зелену травичку, що з’явилася з-під снігу.»
4. Створення таблиці «Композиція твору
«Салдатики!» В. Винниченка (індивідуальне завдання для сильних учнів); для
решти – характеристика образів оповідання (робота в малих групах).
І група Селяни – «худі, бліді лиця їх похмурі і
болісно-сердиті, очі дивляться кудись у поле…», «бліді лиця поблідли ще більше,
засвітилися мукою, груди важко, глибоко зітхають, мов на всіх навалилася якась
непосильна вага!!!».
ІІ група Солдати –
«…всі напружено дивляться на щось сіре і довге, що повзе з-за лісу по
чорному зораному полю»; «А сіре повзло та повзло, мов велика гадюка, то
скручуючись по дорозі, то розтягаючись у довгу, рівну низку». У солдатів
«червоні, заляпані грязюкою лиця».
ІІІ група Офіцер – «білявенького офіцерика в сивій
шинелі» «жовте, безвусе, прищувате обличчя. Потім, бачачи непокору солдат, офіцерик
з червоного зразу зробився білий, як крейда і для чогось став витягати
дрижачими руками шаблю, яка як на те не виймалася чогось».
Композиція твору: (зачитується)
1. Експозиція (початок оповідання)
2. Зав’язка (розмова селян про солдат).
3. Розвиток подій (селяни чекають каральний
загін, викликаний поміщиком. І ось зійшлися солдатська шеренга і селяни).
4. Кульмінація (офіцер рубає шаблею Явтуха, а
його убиває селянин Микола).
5. Розв’язка (останні два абзаци).
5. Бесіда за Сократом. (Учням ставляться питання
проблемного характеру, діти шукають шляхи їх розв'язання)
-
Що вас
найбільше вразило в оповіданні?
–
Хто з
героїв найбільше запав у душу? Чому? (Явтух, «якого мало навіть і примічали в селі», став у
відповідальну для односельців хвилину ватажком? Винниченко поволі, поступово
змальовує перед нами шлях цього перетворення. Автор переконує нас, читачів, що
саме Явтух заслуговує на місце лідера селянського гурту. Для цього письменник,
змальовуючи його портрет, наголошує на одних і тих самих деталях).
–
Дайте
характеристику селянину. (Явтух – «Невеличкий, сухенький чоловік у рудій,
рідкій свиті» з «доброю, ясною усмішкою», «твердим, ясним поглядом», «щось таке
тверде, ненарушене ніби світиться на його маленькому, гостренькому лиці»,
мокрий ранок не може зігнати з Явтухового лиця «того спокою й твердої віри, що
світиться в маленьких, сіреньких очах». У нього «рідке русяве волосся. Бліде,
зморене голодом і тяжкою роботою лице його було гостро-спокійне і тверде»).
Учитель. Так, це свідчить про велику віру селянина-ватажка в
справедливість своїх переконань та дій — і дає право на лідерство.
–
На вашу
думку, лідером народжуються чи стають?
–
Давайте
визначимо, які риси характеру мають належати справжньому лідеру?
Орієнтовна
відповідь
Ø
добропорядність
(обов’язковість, якщо пообіцяв — зроби);
Ø
поважність
(культура, повага до людей);
Ø
наполегливість
(не боїться труднощів);
Ø
оптимізм
(ніколи не засмучується);
Ø
впевненість
(і люди тому вірять, довіряють).
Учитель. Але не можна пов’язувати лідерство тільки з індивідуальними
особливостями людини — це явище групової діяльності. Лідерство залежить від:
- виду діяльності групи (організації);
- умов, в яких діє група;
- соціально-психологічної структури групи;
- від організації спільної діяльності.
Само лідерство не має певної структури в системі
влади, але являє собою певну владу над людьми.
6. Творча робота.
Учням пропонується (на вибір) розробити і записати в
зошити:
- Пам'ятку «Риси лідера» або кодекс поведінки
лідера.
- Символічно зобразити «Емблему лідерства» на
малюнку (своє бачення лідерства).
Пам'ятка «Риси лідера»
- Вольовий, здатний переборювати перепони на
шляху домети;
- наполегливий, вміє розумно ризикувати;
- ініціативний, хоче працювати без дріб'язкової
опіки;
- психічно врівноважений;
- добре пристосовується до нових умов і вимог;
- самокритичний, тверезо оцінює не лише успіхи,
а й невдачі;
- вимогливий до себе та інших;
- критичний, здатний бачити у привабливих
ситуаціях слабкі боки;
- надійний, тримає слово, на нього можна
покластися;
- витривалий, може працювати в умовах
інтенсивних навантажень;
- оптимістичний, ставиться до труднощів як до
переборних перешкод;
- здатний міняти стиль поведінки, може і
вимагати, і підбадьорити.
Кодекс поведінки лідера
- Діяти і доводити справу до кінця.
- Пропонувати зміни, аргументуючи їх.
- Зосереджуватися на результатах, не
наголошувати на своїх заслугах.
- Ніколи не відступати перед складними
завданнями.
- Постійно спілкуватися, надихаючи, впливаючи,
за потреби критикуючи.
- Вміти слухати інших.
- Не ображати молодших і слабших.
Учні читають написане, аналізують виступи
однокласників, дискутують; захищають емблеми, пояснюють, чому саме такі художні
елементи включено в зображення. За бажання можна придумати і девіз.
IV. Рефлексія.
1. Метод «Рюкзак»: які знання, уміння можна
використати на інших уроках, у житті?.. (достатній рівень).
Метод «Різнокольорові капелюшки» (високий рівень):
Червоний колір –
настрій, емоції, здібності:
-
Мені
сподобалось…
-
Мій
настрій…
-
Я досяг
успіху, тому що….
Синій – важливість
уроку:
-
Урок
важливий, тому що…
2.
Вправа «Очікування». Співставлення виголошених на початку уроку
очікувань з реально виконаними.
Учитель. Тепер, коли ви вже зрозуміли, кого називають лідером, які
якості він має, які лідери бувають, спробуйте оцінити свої власні лідерські
якості, намагайтеся розвивати їх у собі, бо нашій державі потрібні справді
сильні керманичі. А допоможуть вам у цьому оповідання В. Винниченка, які цікаві
не стільки несподіваним розвитком дії та закінченням, сюжетними перипетіями,
скільки заглибленням у найпотаємніші закутки людської душі, дошукуванням причин
тих чи інших вчинків, поясненням їх із психологічної точки зору. В цьому
письменник виявив себе великим майстром, адже майже через століття читаються
його твори з неослабним інтересом.
...І мені здається, що лідерам сучасності, які
прагнуть влади, не завадило б перечитати Винниченкове оповідання
"Солдатики!"
ІV. Домашнє завдання
Учні отримують завдання скласти словесну Формулу
лідерства, або сенкан на тему: «Лідер».
Копачова Олена Григорівна, вчитель української мови і світової літератури Гірницької ЗОШ І-ІІІ ступенів №17
Бугакова Світлана Вікторівна, учитель англійської мови Гірницької ЗОШ І-ІІІ ступенів №17
Клас:6
Тема: «Welcome to
Ukraine!»
Мета. Закріпити і
систематизувати лексику теми. Поглибити знання
учнів про свою
країну. Тренувати учнів у
діалогічному та монологічному
мовленні. Практикувати їх в
аудіюванні. Навчати учнів працювати
в групах. Розвивати культуру
мовлення та навички
письма. Удосконалювати
техніку читання. Виховувати дбайливе
ставлення до пам’яток
культури.
Обладнання:підручник,карта України, підготовлена дошка, картки
для самостійної роботи,магнітофон,ілюстрації визначних
місць Києва.
Хід уроку
1.Організаційна частина.
Привітання.
2.Повідомлення теми
та мети.
T: Today we
have an unusual
lesson.
We are going
to prepare for
journey around Ukraine . We’ll travel
next time. We’ll go
by bus. But first
of all we
need tickets. You shouldn’t
pay money for
these tickets. You should
answer some my
questions to get
a ticket. Let’s start.
Учитель
ставить запитання,учні відповідають
та одержують квитки
для подорожі
-
What
month is it
now?
-
What
season is it
now?
-
What
are spring months?
-
What
is the weather
like today?
-
Do
you like today’s
weather?
-
Is
it warm or
cold today?
-
Is
the sun shining
now?
-
What
is your favourite
season?
-
What
season comes after
spring?
-
Do
you like travelling?
-
What
is your favourite
kind of travelling?
-
What
kinds of travelling
do you know?
-
What
holiday did you
celebrate some days
ago?
-
Is
Easter a national
holiday in Ukraine ?
-
How
long do people
celebrate Easter?
-
Do
you like sport?
-
What
is your favourite
kind of sport?
-
What
games do you
like to play?
-
What
is blessed in
church on Easter?
4. Активізація вивчених
ЛО.
Т:
You have got
the tickets. So, you should
take some other
things with you. Look
at these words:
a camera, a passport, a ticket, a towel, a book, a radio, a suitcase, warm clothes, an umbrella, a basket, a tent, a map, money, a telephone, a cup, a
pet, a ball, a table, a pen, a
chair,
a box, a lamp, a carpet, a toy, a
rabbit.
Some of
them are necessary. Some of
them are sometimes
necessary. And some of
them are not
necessary.
Work in
groups.
1) Find
and choose necessary
things.
2) Find
and choose sometimes
necessary things.
3) Find
and choose not
necessary things.
T: Don’t forget
about necessary things, when you
prepare your suitcase
for the journey.
5. Розвиток навичок
усного мовлення.
T: Let’s
remember some information
about Ukraine .
(Учні ланцюжком
розказують про Україну. Коли
вони розказують,один учень
все показує на
карті.)
Ukraine is washed
by the Black
Sea and the
Sea of Azov. There are
the Carpathian Mountains
and the Crimean
Mountains in Ukraine. The main
river is Dnieper .
Kyiv is
the capital of Ukraine . It was
founded by 3
brothers: Kyj, Shchek
and Khoryv and
their sister Lybid. Kyiv
was called in
honoured the eldest
brother Kyj. The main
street of the
capital is Khreshchatyk.
6. Робота в парах.
Т: You can
see the scrambled
questions. Put the words
in the logical
order to make
up the questions
and answer them. (Дано 5
речень з розкиданих
слів. Потрібно правильно побудувати
питання та дати
на нього відповідь.)
1) Is/main/what/the/national/holiday/Ukraine/in? -
What is the
main national holiday
in Ukraine ? (Independence Day)
2) The/what/official/is/in/country/our/state/language? -
What is the
official state language
in our country?
(Ukrainian)
3) What/does/border/on/Ukraine/countries? -
What countries does Ukraine border
on? (Ukraine borders
on Poland ,
Russia , Hungary ,… .)
4) Population/Ukraine/of/the/is/what? -
What is the
population of Ukraine ? (more
than 39 million.)
5) Ukraine/river/is/the/main/what/in? -
What is the
main river in Ukraine ? (Dnieper )
6) Situated/where/Ukraine/is? -
Where is Ukraine situated?
(in the centre
of Europe )
Гра «Мікрофон»
(Один
учень з мікрофоном
ходить по класі
і задає ці
складені питання,а всі
інші відповідають і в
той же
час виправляють,якщо вони
не правильно склали.)
7. Фізкультхвилинка.
8. Розвиток
діалогічного мовлення.
1)
У читель ставить запитання по
Києву, а учні відповідають. На дошці
прикріплені ілюстрації до
теми »Київ»
-
Is
Kyiv your native
town?
-
Have
you ever been
to Kyiv?
-
Where
is Kyiv situated?
-
Is
it a new
or an old
city?
-
Is
it beautiful?
-
Who
was the founder
of Kyiv?
-
What
places of interest
in Kyiv do
you know?
-
What
places of interest
can you see
in these pictures?
2) Work
in groups.
T:
What do you
know about the
sights of Kyiv? Read
the descriptions and
name the sights.
A)
It
is the main
and the most
beautiful street in the city. A lot
of chestnut trees
grow along this
street. These trees are
the symbol of
the city.
B)
It’s
a big monastery
with many ancient
churches and museums. It
is famous for
its underground caves. Thousands of
Christians from different
countries of the
world come to visit it
every year.
C)
It
is one of
the oldest streets
in Kyiv. Nowadays this
street is a
traditional place for
concerts, art festivals city
holidays.
3) Work in
pairs:
T: Put
the phrases of
the dialogue in
the logical order. Make
up the dialogue
and act it
out.
-
What
country are you
from?
-
-
What
is the capital
of your country?
-
-
Is
Ukraine an
independent country?
-
-
Are
there any national
symbols in our
country?
-
-
Do
you live in
Kyiv?
-
A)
Yes, it
became independent in
1991.
B)
I’m
from Ukraine .
C)
Our
national symbols are the
state flag, the state
emblem and the
state anthem.
D)
No, I
live in Poltava .
E)
The
capital of our
country is Kyiv, an
ancient and beautiful
city.
9. Робота з
підручником.
(
Учні письмово виконують
вправу 3 на
сторінці 122 за
підручником О.Карп’юк. Кожен ряд
працює з іншою
картинкою. Коли виконали завдання,один
учень з ряду
зачитує своє оповідання.)
10. Закріплення
вивченого матеріалу.
Т: True/False
Listen to
my statements and
say true or
false. If the sentence
is false, correct it.
-
Kyiv
is situated on the
picturesque banks of
the river Dnieper . (T)
-
The
streets of Kyiv
are lined up
with chestnut trees.
(T)
-
The
population of Ukraine is
52 million. (F)
-
The
people of Ukraine are
proud of their
capital. (T)
-
The
main river of Ukraine
is the Dniester . (F)
-
There
are 20 regions
in Ukraine . (F)
-
St. Sophia Cathedral
was built by
Prince Yaroslav the
Wise. (T)
-
Ukraine is
washed by the Irish Sea . (F)
-
Khreschatyk is
the Kyivite’s favourite
street. (T)
-
Our
country is a
nice place to
live and to
travel in. (T)
11. Домашнє завдання.
Project work.
To make a
poster about Ukraine .
12. Підсумок уроку.
Т: We’ve
done lots of
work today.
-
Was it
interesting for you to talk
about Ukraine ?
-
What
part of the
lesson did you
like more?
-
How
do you think, are
you ready for
your travelling?
-
Why
do you think
so?
T: At the
end of the
lesson let’s do
this crossword.
8
|
|||||||||||||||||
1
|
E
|
U
|
R
|
O
|
P
|
E
|
|||||||||||
2
3
|
K
|
R
|
A
|
S
|
H
|
A
|
N
|
K
|
Y
|
||||||||
R
|
I
|
V
|
E
|
R
|
|||||||||||||
4
|
H
|
O
|
V
|
E
|
R
|
L
|
A
|
||||||||||
5
6
|
W
|
I
|
L
|
L
|
O
|
W
|
S
|
U
|
N
|
D
|
A
|
Y
|
|||||
D
|
N
|
I
|
E
|
P
|
E
|
R
|
|||||||||||
7
|
E
|
A
|
S
|
T
|
E
|
R
|
|||||||||||
1. What continent
is Ukraine situated
on?
2. What do
we bless in
the church on
Easter?
3. Where is
Kyiv situated on?
4. What is
the highest mountain
in Ukraine ?
5. What do
we celebrate the
week before Easter?
6. Which is
the longest river
in Ukraine ?
7. What holiday
do we celebrate
two weeks ago?
8. The key
word: UKRAINE
T: And now
your marks … .
T: Thank you, everybody. Good-bye!
Немає коментарів:
Дописати коментар