Мета уроку: продовжити
знайомити учнів із творчістю В.Сосюри; розкрити головну думку поезії «Любіть
Україну», виробляти в учнів вміння за допомогою засобів виразного читання передавати
ідейно-художній зміст та особливості ліричного твору; формувати навички аналізу
поетичних творів, висловлювання роздумів, навіяних прочитаним віршем; розвивати
вміння грамотно висловлювати свої думки, спостереження, робити висновки,
узагальнювати навчальний матеріал, формувати кругозір, світогляд школярів;
виховувати почуття пошани до рідної України, її культури.
Тип уроку: засвоєння
знань і формування вмінь.
Обладнання: портрет
В.Сосюри, краєвиди України, презентація Power Point, аудіо(відео)
записи, тексти творів поета, дидактичний матеріал (тестові завдання).
Хід уроку
Наша славна
Україна,
Наше щастя і наш
рай,
Чи на світі є країна
Ще миліша за наш
край?
І в щасливі, й
злі години
Ми для неї
живемо.
На Вкраїні й для
Вкраїни
Будем жити й
помремо.
В. Самійленко
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань
учнів.
1.
Бесіда за питаннями :
- Охарактеризуйте
В. Сосюру як особистість, як письменника.
- Визначіть
момент із життя та творчості, що виявився для вас найбільш вражаючим,
несподіваним або захоплюючим.
- Виділіть
риси характеру поета, гідні наслідування.
2.
Літературна гра «Вірю – не вірю» за
життєвим і творчим шляхом В.Сосюри.
- Ти
віриш, що В.Сосюра народився на Донеччині? (Вірю).
- Ти
віриш, що творчість В. Сосюри обмежується тільки ліричними віршами? (Не вірю).
- Ти
віриш, що батько майбутнього поета був і креслярем, і вчителем, і шахтарем,
навіть селянським адвокатом? (Вірю).
- Ти
віриш, що Володимир Сосюра перебував у Гуляйполі у війську Нестора Махна?
(Вірю).
- Ти
віриш, що В.Сосюра у роки громадянської війни був засуджений до страти? (Вірю).
- Ти
віриш, що перша збірка поета мала назву «На крилах пісень»? (Не вірю).
- Ти
віриш, що В.Сосюра навчався у Київському інституті народної освіти? (Не вірю).
- Ти
віриш, що у роки Другої світової війни поет був в евакуації в Башкірії? (Вірю).
- Ти
віриш, що В.Сосюра був удостоєний Державної премії України імені Т.Шевченка?
(Вірю).
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності
Демонстрація відеокліпа «Любіть
Україну».
Слово
вчителя.
Сьогоднішній урок
присвяченій рідній Україні. А в центрі нашого заняття – чудовий вірш В.М.
Сосюри «Любіть Україну». Наше завдання –
розкрити зміст вірша, думкою і серцем осягнути глибину поетичного слова,
зрозуміти, повірити йому і взяти з собою
у життя.
ІV. Сприйняття й
засвоєння учнями навчального матеріалу.
1.
Історія написання твору.
Вірш був написаний у 1944 році, коли в жорстоких боях українська земля була
звільнена від фашистських загарбників, коли всьому світові стало відомо, що
Україна непереможна, а її народ – безсмертний. Згодом ця поезія увійшла до
збірки «Щоб сади шуміли», яка у 1948 році була удостоєна Державної премії першого
ступеня. У січні 1948 року вся громадськість України вітає поета з
п'ятдесятиріччям його народження, а на грудях у нього з'являється найвища
урядова нагорода - орден Леніна. І привітанні Президії Спілки письменників
України відзначалося, що ім'я Сосюри невід'ємне від історії розвитку
української літератури, він виступав як поет-патріот, як поет гострої сучасної
теми.
Це була висока і справедлива оцінка поетичної творчості Володимира Сосюри.
Устами широких читацьких кіл промовляло це привітання і піднімало в збудженій
душі поета нові сили на дальші творчі звершення.
Але знайшлися такі "критики", які у патріотичному вірші "Любіть
Україну", написаному ще в 1944 році і не раз друкованому і
передрукованому, вміщеному навіть у книзі, що відзначена премією, розгляділи
крамолу. Вони звинувачували поета в тому, що нібито у його поезії немає образу
сучасної України.
Вірш був заборонений для читачів, автор підданий нещадній критиці й осуду
за нібито "буржуазний націоналізм".
В.М. Сосюра мужньо, хоч і болісно, витримав несправедливу критику, яка
підточила його здоров'я, і далі продовжував писати для народу.
У романі «Третя рота» і в поемі «Розстріляне безсмертя» поет згадує:
За вірш «Любіть Україну»
вона довбала без упину
мене три роки!…Горе, жах!
Хоч каявся я в помилках,
яких не мав. Я ж був не винний!
Хоч я поет не ідеальний,
я трохи серцем не погас…
Але народ мене морально
підтримував в страшний той час.
Заклик поета любити Україну - це не націоналістичні тенденції, у чому у
свій час звинувачували поета. Це велика любов, це справжній патріотизм поета. В. Сосюра звертається
насамперед до молоді, бо майбутнє України пов'язане з долею молодого покоління,
і від того, наскільки щиро воно любитиме Україну, залежатиме її доля.
2.
Виразне й осмислене читання поезії.
3.
Обмін враженнями щодо прочитаного.
4. Словникова
робота.
Купина – у біблійній міфології - кущ, який горить і якимсь
чудом не згорає;
зойки – крики;
пурпуровий – темно – червоний;
канонади – гучні звуки від пострілів;
багнети – ножі на рушницях.
5.
Повторне
читання твору.
6.
Дослідницько-пошукова
робота.
Здійснюється в групах:
1-ша група досліджує
тему, ідею, основну думку твору, його жанр.
2-га група аналізує
художні особливості твору.
3-тя група визначає
віршований розмір вірша.
Орієнтовні
відповіді:
Тема: зображення поетичного образу України, її краси й величі.
Ідея: возвеличення палкого кохання українців до рідного краю.
Основна
думка: заклик українців любити
рідну землю: «Любіть Україну!»
Жанр: громадянська, патріотична лірика.
Віршовий
розмір: амфібрахій.
Художні
засоби:
- епітети: вишнева Україна, мова солов'їна, хмари
пурпурові, світлі і щирі весни;
-
метафора: «в просторі солодкому чарі»;
- порівняння:
«любіть Україну, як сонце любіть, як
вітер, і трави, і води», «Як та купина, що горить – не згора» тощо;
- метонімія:
грім канонад, багнети – це народ і армія,
що перемогли фашистів.
7.
Обмін інформацією між групами, уточнення
її та доповнення.
8.
Прослуховування пісні на слова В.Сосюри
«Любіть Україну» (відеофільм).
9.
Евристична бесіда.
-
До кого звертається В.Сосюра у вірші?
-
Як можна довести свою любов до України?
-
Чому важливий зв'язок кожної людини з
Батьківщиною?
-
Яке майбутнє очікує нашу Україну?
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Образ України у поезії В.Сосюри
Здійснюється в групах:
1-ша група – словесне малювання образу України з використанням художніх
засобів із вірша;
2-га група – складання сенкану до образу України;
3-тя група – виконання та захист колажу «Україна очима В.Сосюри».
2. Гра «Знайди слово»
- Додайте слова у кожний рядок, не порушуючи римування вірша:
Володимир Сосюра
Любити Вітчизну, любити завжди
Любити Вітчизну, любити ... (завжди),
поля її росні, зелені ... (сади)
і їй не жаліти за дні ... (молоді)
ні крові у битві, ні поту в ... (труді).
Любити Вітчизну, любити ... (завжди),
і села її і її ... (городи),
і їй всі бажання, пориви й ... (думки)
на світлій дорозі у світлі ... (віки).
VІ. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжіть речення:
«Любити Україну – це ....»
VІІ. Рефлексійно-оцінювальний етап.
- Чого
навчилися на уроці?
- Над чим
треба працювати?
- Оцініть свою роботу на уроці.
VІІІ. Домашнє завдання.
Вірш «Любіть Україну» вивчити напам’ять.
* Скласти усний твір – роздум «У чому ж може виявлятися
моя любов до Батьківщини?»
Література
1. Витоки
творчості. Розробки уроків та позакласних заходів з розвитку
творчих здібностей
учнів: навч. посіб. / К.І. Приходченко та ін. ; за ред.
К.І. Приходченко. – Д.: Сталкер, 1998. – 416с.
2.
Моренець
У.В. Володимир Сосюра: нарис життя, і
творчості /
У.В.
Моренець. - К.: Дніпро, 1990. - 262 с.
3. Нетрадиційні
уроки. Українська література. 5-12 класи / укладач:
Л.І. Нечволод. – Х.: Торсінг плюс,
2008. – 288с.
Немає коментарів:
Дописати коментар