9 лист. 2010 р.

Урок української літератури в 9 класі з використанням  ІКТ
Тема.  Життєвий шлях Тараса Григоровича Шевченка – великого сина українського народу
Мета :  поглибити знання учнів про життєвий шлях Т.Г. Шевченка; з’ясувати роль Великого Кобзаря в розвитку української літератури і нації; учити учнів добирати необхідний матеріал з літератури; розвивати вміння формулювати власні думки з приводу порушених проблем, уміння зіставляти факти, робити висновки; виховувати почуття патріотизму, національної самосвідомості, громадянську активність.
Обладнання : відеофільм «Життєвий шлях Т.Г. Шевченка»,  опорний конспект з теми, складений у формі презентації, виставка книжок, автопортрети, аудіозаписи пісень на слова  Т.Г. Шевченка та віршів.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя(звучить фонова музика)
Тарас Шевченко – центральна постать в українській літературі, в усій українській духовності. Його творчість – виняткове, неповторне явище в історії світової культури. « У ньому вся історія наша, все буття, ява і найпотаємніші сни. Нас просто не існує без нього. Кому не відомо: Україна – це Шевченко, Шевченко – це Україна… Уявити себе без Шевченка – все одно, що без неба над головою. Він – вершинна парость родового древа, виразник і хранитель народного духу. Навіть плоть його піднесена на вершину. Іншої такої могили на планеті немає…», - це вислів відомого сучасного українського письменника Володимира Базилевського.
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями  навчального матеріалу.
1.      Евристична бесіда.
-         Що ви знаєте про Т. Шевченка з уроків літератури, історії, образотворчого мистецтва ?
-         Пригадайте вивчені у попередніх класах вірші, з’ясуйте їх тематику.
-         Для поглиблення ваших знань про життєвий і творчий шлях Т.Г. Шевченка скористаємося відеофільмом.
           2. Перегляд відеофільму «Життєвий шлях Т.Г.Шевченка».  Повідомлення учнів
У ході  перегляду фільму вчитель робить паузи, під час яких виступають учні з самостійно підготовленими повідомленнями, вчитель ставить контрольні запитання.
Матеріал для повідомлень :
1. Дитинство і юність
Бесіда з учнями :
- Якими талантами був наділений Тарас Шевченко ?
- Під впливом яких обставин формувався його світогляд ?
- Де вчився майбутній поет ?
2. Перша подорож Україною
3. Друга подорож Україною
4. Кохання Тараса Григоровича Шевченка
5. Перший арешт
6. Третя подорож Україною
7. Останній шлях
4. Заключне слово вчителя
Провідним мотивом творчості Шевченка, що пронизує також весь його життєвий шлях, була самовіддана любов до України і нерозривно пов'язана з нею ненависть до всіх її гнобителів. Його революційний заклик «… вставайте, кайдани порвіте і вражою злою кров'ю волю окропіте» був зовсім новим словом не лише в українській літературі. У розвитку національної і соціальної самосвідомості українського народу творчість Шевченка відіграла величезну роль.
ІV. Закріплення опрацьованого матеріалу
                   1. Бесіда з учнями:
- Згадайте, чим знамениті  для Т.Шевченка роки : 1814, 1838, 1840?
- За що Т. Шевченко був відданий у солдати?
- Коли повернувся із заслання і де жив?
- Які вірші та пісні, написані на слова Т. Г. Шевченка, ви почули під час  перегляду фільму?
      2. Складання опорного конспекту за матеріалами уроку.
Учням пропонується зразок опорного конспекту, виконаного у формі презентації.
V. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
-         Продовжіть речення :
«На уроці для мене по-новому відкрилися…»
«Я думаю, що Шевченко …»
VІ. Домашнє завдання
Знати біографію Т. Шевченка, відшукати й записати кілька висловлювань про Кобзаря, одне з них вивчити напам’ять.