27 вер. 2011 р.

В. Сосюра «Любіть Україну». Урок української літератури у 8 класі


Мета уроку: продовжити знайомити учнів із творчістю В.Сосюри; розкрити головну думку поезії «Любіть Україну», виробляти в учнів вміння за допомогою засобів виразного читання передавати ідейно-художній зміст та особливості ліричного твору; формувати навички аналізу поетичних творів, висловлювання роздумів, навіяних прочитаним віршем; розвивати вміння грамотно висловлювати свої думки, спостереження, робити висновки, узагальнювати навчальний матеріал, формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття пошани до рідної України, її культури.
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.
Обладнання: портрет В.Сосюри, краєвиди України, презентація Power Point, аудіо(відео) записи, тексти творів поета, дидактичний матеріал (тестові завдання). 
Хід уроку
Наша славна Україна,
Наше щастя і наш рай,
Чи на світі є країна
Ще миліша за наш край?
І в щасливі, й злі години
Ми для неї живемо.
На Вкраїні й для Вкраїни
Будем жити й помремо.
В. Самійленко
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.     Бесіда за питаннями :
- Охарактеризуйте В. Сосюру як особистість, як письменника.
- Визначіть момент із життя та творчості, що виявився для вас найбільш вражаючим, несподіваним або захоплюючим.
- Виділіть риси характеру поета, гідні наслідування.
2.     Літературна гра «Вірю – не вірю» за життєвим і творчим шляхом В.Сосюри.
- Ти віриш, що В.Сосюра народився на Донеччині? (Вірю).
- Ти віриш, що творчість В. Сосюри обмежується тільки ліричними віршами? (Не вірю).
- Ти віриш, що батько майбутнього поета був і креслярем, і вчителем, і шахтарем, навіть селянським адвокатом? (Вірю).
- Ти віриш, що Володимир Сосюра перебував у Гуляйполі у війську Нестора Махна? (Вірю).
- Ти віриш, що В.Сосюра у роки громадянської війни був засуджений до страти? (Вірю).
- Ти віриш, що перша збірка поета мала назву «На крилах пісень»? (Не вірю).
- Ти віриш, що В.Сосюра навчався у Київському інституті народної освіти? (Не вірю).
- Ти віриш, що у роки Другої світової війни поет був в евакуації в Башкірії? (Вірю).
- Ти віриш, що В.Сосюра був удостоєний Державної премії України імені Т.Шевченка? (Вірю).
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Демонстрація відеокліпа  «Любіть Україну».
Слово вчителя.
Сьогоднішній урок присвяченій рідній Україні. А в центрі нашого заняття – чудовий вірш В.М. Сосюри «Любіть Україну».  Наше завдання – розкрити зміст вірша, думкою і серцем осягнути глибину поетичного слова, зрозуміти, повірити йому  і взяти з собою у життя.
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями  навчального матеріалу.
1.     Історія написання твору.
Вірш був написаний у 1944 році, коли в жорстоких боях українська земля була звільнена від фашистських загарбників, коли всьому світові стало відомо, що Україна непереможна, а її народ – безсмертний. Згодом ця поезія увійшла до збірки «Щоб сади шуміли», яка у 1948 році  була удостоєна Державної премії першого ступеня. У січні 1948 року вся громадськість України вітає поета з п'ятдесятиріччям його народження, а на грудях у нього з'являється найвища урядова нагорода - орден Леніна. І привітанні Президії Спілки письменників України відзначалося, що ім'я Сосюри невід'ємне від історії розвитку української літератури, він виступав як поет-патріот, як поет гострої сучасної теми.
Це була висока і справедлива оцінка поетичної творчості Володимира Сосюри. Устами широких читацьких кіл промовляло це привітання і піднімало в збудженій душі поета нові сили на дальші творчі звершення.
Але знайшлися такі "критики", які у патріотичному вірші "Любіть Україну", написаному ще в 1944 році і не раз друкованому і передрукованому, вміщеному навіть у книзі, що відзначена премією, розгляділи крамолу. Вони звинувачували поета в тому, що нібито у його поезії немає образу сучасної України.
Вірш був заборонений для читачів, автор підданий нещадній критиці й осуду за нібито "буржуазний націоналізм".
В.М. Сосюра мужньо, хоч і болісно, витримав несправедливу критику, яка підточила його здоров'я, і далі продовжував писати для народу.
У романі «Третя рота» і в поемі «Розстріляне безсмертя» поет згадує:
 За вірш «Любіть Україну»
 вона довбала без упину
 мене три роки!…Горе, жах!
 Хоч каявся я в помилках,
 яких не мав. Я ж був не винний!
 Хоч я поет не ідеальний,
 я трохи серцем не погас…
 Але народ мене морально
 підтримував в страшний той час.
Заклик поета любити Україну - це не націоналістичні тенденції, у чому у свій час звинувачували поета. Це велика любов, це справжній патріотизм поета.                      В. Сосюра звертається насамперед до молоді, бо майбутнє України пов'язане з долею молодого покоління, і від того, наскільки щиро воно любитиме Україну, залежатиме її доля.
2.     Виразне й осмислене читання поезії.
3.      Обмін враженнями щодо прочитаного.
     4.  Словникова робота.
Купина – у біблійній міфології - кущ, який горить і якимсь чудом не згорає;
зойки – крики;
пурпуровий – темно – червоний;
канонади – гучні звуки від пострілів;
багнети – ножі на рушницях.
5.     Повторне читання твору.
6.     Дослідницько-пошукова робота.
Здійснюється в групах:
1-ша група досліджує тему, ідею, основну думку твору, його жанр.
2-га група аналізує художні особливості твору.
3-тя група визначає віршований розмір вірша.
Орієнтовні відповіді:
Тема: зображення поетичного образу України, її краси й величі.
Ідея: возвеличення палкого кохання українців до рідного краю.
Основна думка: заклик українців любити рідну землю: «Любіть Україну!»
Жанр: громадянська, патріотична лірика.
Віршовий розмір: амфібрахій.
Художні засоби:
-   епітети: вишнева Україна, мова солов'їна, хмари пурпурові, світлі і щирі весни;
-   метафора: «в просторі солодкому чарі»;
-  порівняння: «любіть Україну, як сонце любіть, як вітер, і трави, і води», «Як та купина, що горить – не згора» тощо;
-   метонімія: грім канонад, багнети – це народ і армія, що перемогли фашистів.
7.     Обмін інформацією між групами, уточнення її та доповнення.
8.     Прослуховування пісні на слова В.Сосюри «Любіть Україну» (відеофільм).
9.     Евристична бесіда.
-         До кого звертається В.Сосюра у вірші?
-         Як можна довести свою любов до України?
-         Чому важливий зв'язок кожної людини з Батьківщиною?
-         Яке майбутнє очікує нашу Україну?
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Образ України у поезії В.Сосюри
Здійснюється в групах:
1-ша група – словесне малювання образу України з використанням художніх засобів із вірша;
2-га група – складання сенкану до образу України;
3-тя група – виконання та захист колажу «Україна очима В.Сосюри».
2. Гра «Знайди слово»
- Додайте слова у кожний рядок, не порушуючи римування вірша:
                                                                                               Володимир Сосюра
Любити Вітчизну, любити завжди
Любити Вітчизну, любити ... (завжди),
поля її росні, зелені ...  (сади)
і їй не жаліти за дні ...   (молоді)
ні крові у битві, ні поту в ... (труді).
Любити Вітчизну, любити ... (завжди),
і села її і її ...  (городи),
і їй всі бажання, пориви й ... (думки)
на світлій дорозі у світлі ... (віки).
VІ. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Продовжіть речення:
«Любити Україну – це ....»
VІІ. Рефлексійно-оцінювальний етап.
- Чого навчилися на уроці?
- Над чим треба працювати?
-  Оцініть свою роботу на уроці.
VІІІ. Домашнє завдання.
Вірш «Любіть Україну» вивчити напам’ять.
* Скласти усний твір – роздум «У чому ж може виявлятися моя любов до Батьківщини?»
Література
1.  Витоки творчості. Розробки уроків та позакласних заходів з розвитку
творчих здібностей учнів: навч. посіб. / К.І. Приходченко та ін. ; за ред.
 К.І. Приходченко. – Д.: Сталкер, 1998. – 416с.
2.  Моренець У.В.  Володимир Сосюра: нарис життя, і творчості /
У.В. Моренець.  - К.:  Дніпро, 1990. - 262 с.
3.  Нетрадиційні уроки. Українська література. 5-12 класи / укладач: 
  Л.І. Нечволод. – Х.: Торсінг плюс, 2008. – 288с.

2 вер. 2011 р.

                                                                    Шановні колеги!
Вітаю Вас з початком нового навчального
 року!